Cave Johnson

From the Portal Wiki
Jump to navigation Jump to search


Portrét Cave Johnsona.
Jsem Cave Johnson. Tohle místo mi patří.
Cave Johnson

Cave Johnson je zakladatel Aperture Science, firmy, která se vyvinula z Aperture Science Innovators. V původním Portalu bylo jeho jméno zmíněno ve skryté místnosti, více detailů však bylo odhaleno během Portal ARG a nakonec se Cave stal jednou z hlavních osobností ve hře Portal 2, kde k hráči promlouvá prostřednictvím nahrávek, které po sobě zanechal. Informací o něm není mnoho, ale zřejmě zahynul kvůli vystavení jedovatým látkám, které byly vedlejším produktem zpracování měsíčních kamenů.

Cave Johnsona namluvil americký herec J. K. Simmons.

Historie

Sprchové závěsy

V roce 1943 Cave Johnson založil Aperture Fixtures, což byla výrobna sprchových závěsů a předchůdce Aperture Science. Toto jméno zvolil, neboť díky němu 'vypadaly závěsy hygieničtější'. Miliardářem se stal poté, co vyhrál konkurzy na výrobu sprchových závěsů pro americkou armádu.

Aperture Science Innovators

Během své vědecké kariéry se snažil nalákat sportovce, astronauty a jiné slavné a zdravé lidi pro jeho záměr zdokonalit vědu, nicméně hledal i chytré mozky, jako byla například Caroline, stejně jako lidi, kteří postrádali zábrany, co se týče nebezpečí vědy. Mnoho jeho nápadů bylo velmi divokých a nezřídka smrtelných. Některé z experimentů zahrnovaly přeměnu krve na benzín, další snížení obsahu vody v lidském těle za použití tryskových motorů (neboť se mu 60 % zdálo příliš). Jeho bláznivé plány a nápady většinou dopadly katastrofálně, i když několik jich bylo vzdáleně použitelných (např. gely, které se dostaly do pozdějších fází hry jako Pohonný gel a Odpuzovací gel).

Aperture

V době vzniku Aperture Science Innovators tato společnost vytvořila Aperture Science Přenosné kvantové tunelové zařízení, které Chell drží. Vypadá to, že firmě Aperture se podařilo zdokonalit portálovou technologii, ale ne do takové míry, aby byla vypuštěna do světa, neboť se přemýšlelo, k jakým jiným věcem by se ještě dala použít, než jen k tvorbě portálů. Samozřejmě to byla technologie nepraktická a objemná, stačí si domyslet Cavovy divoké inovace. Během 70. let se Aperture Science začalo říkat jen zkráceně 'Aperture', a už v této době úspěch konkurence (Black Mesa) v různých kontraktech doháněl Cava k šílenství. Ve stejných letech se Caroline zapojila do Cavova života jako sekretářka, zatímco Cave se ze zoufalství snažil udržet svoji kariéru i za pomocí různých motivačních částek, byť se téměř nikomu nepodařilo získat ani dolar a to hlavně kvůli smrtelnosti testů.

Laboratoře Aperture

Zhlédněte také: Aperture Science

Někdy v průběhu 80. let Cave Johnson opět společnost přejmenoval na Aperture Laboratories, jméno, které mělo být známé i do budoucna. Jenomže počet dobrovolných testovacích subjektů se za ty roky natolik zmenšil, že k účelu testování posloužili náhodní lidé z ulice a také zaměstnanci firmy. Technologie se opět výrazně zlepšila a roboti začali při testech nahrazovat lidské zaměstnance, kteří i přesto byli nešťastnými oběťmi vizí Cave Johnsona o budoucnosti vědy.

Během jeho posledních dnů se dozvídáme, že se pokoušel nakoupit jisté množství "měsíčních kamenů", což se mu sice podařilo, jenže tyto "měsíční kameny" byly toxické a kvůli nim Cave onemocněl. Vysvětluje také, že při realizaci jednoho z jeho šílených nápadů, kdy mixoval měsíční kameny, dokázal vytvořit novou substanci, 'Konverzní gel', který dostal jméno nejspíš kvůli schopnosti udělat z jakéhokoliv povrchu portálový vodič (místo, kde se dají vytvářet portály). I tak se ale jeho nemoc stále zhoršovala a žádný lék proti ní nebyl; proto se rozhodl změnit účel 'konverzního gelu': chtěl z něj nějakým způsobem vytvořit nové portály, kterými by se jedu zbavil.

S malou nadějí na nalezení léku zadává svým inženýrům práci na umělé inteligenci (AI) a mapování mozku v naději, že bude možné jeho vědomí stáhnout do počítače; tento výzkum se podle něj "měl dělat už před 30 lety." Také prohlásil, že pokud by zemřel dříve, než by technologie byla použitelná, zanechává vedení společnosti Aperture Science jeho sekretářce Caroline. Říká, že ví, že to bude odmítat nebo se na roli ředitelky nebude cítit; proto ještě přidává větu "Přinuťte ji k tomu." Předpokládá se, že Caroline vybral, protože byla oddána vědě, což Cave velmi obdivoval, a také díky blízkému vztahu s ním jakožto zakladatelem Aperture. Není známo, co se s ním nakonec stalo, ale předpokládá se, že padnul za oběť nemoci - a hlavně za vědu.

Reference

Portal

Zhlédněte také: Portal

Ve hře Portal, kdy se Chell podaří poprvé utéct, se nachází několik "Rattmannových hnízd" roztroušených po celém objektu. V jednom z nich bylo nalezeno několik fotografií muže v obleku, jehož obličej byl překryt obrázkem Společenské kostky a u jedné z těchto fotografií byl také nápis "Náš zakladatel" ("Our Founder"). Pod Rattmannovými šílenými nápisy a čmáranicemi se také nachází pole s přihlašovacím jménem "cjohnson" a heslem "tier3". Později bylo zjištěno, že se s pomocí těchto údajů lze přihlásit na webové stránky Aperture Science a nahlédnout tak pod pokličku děsivého světa této společnosti..

První ARG Portalu 2

Další informace z pozadí hry Portal 2 poskytnula její první ARG (Alternate Reality Game), která se odehrávala v březnu 2010. V poznámkách z této hry se život Cave Johnsona i historie společnosti Aperture jevily odlišně než v Portalu 1, což naznačovalo zajímavý vývoj Aperture v minulosti - a co je pozoruhodné, některé texty objevené v ARG byly sepsány jako posmrtné vzkazy, z nichž vyplývá, že Johnsovo vědomí bylo nahráno do paměti umělé inteligence podobně jako Caroline v konečné verzi hry.[1]


Galerie

Zajímavosti

  • V raných fázích vývoje měl být Cave Johnson hráčův parťák ve formě umělé inteligence. Postupem času, kdy se příběh vyvíjel, by nakonec ztratil svůj cit pro lidskost a pokusil by se stát plnohodnotným robotem, což by vyvrcholilo v celkové povstání robotů. Hráč by od Cava čelil "obvinění ze zločinů spáchaných proti jejich robotím bratrům" a Cave by se stal hlavním protivníkem ve hře. Nakonec to ale nebyl Cave, nýbrž Wheatley, kdo se v průběhu hry změnil z kladné na zápornou postavu děje.

Zhlédněte také

Zdroje

  1. Seznam zdrojů BBS @ Combine OverWiki. Získáno dne 26.5.2011.