Cores/pl

From the Portal Wiki
Jump to navigation Jump to search
AdventureCore.png
Czy widzisz tą rzecz która ze mnie wypadła? Co to takiego? To nie jest niespodzianka... Nigdy wcześniej tego nie widziałam.
GLaDOS

Rdzenie

Rdzenie (nazywane także kulami, kulami/rdzeniami osobowości lub Konstrukcjami Sztucznej Inteligencji Aperture Science) są maszynami stworzonymi do przechowywania unikalnych Zaawansowanych Sztucznych Inteligencji, okazujących różne uczucie, emocje. Rdzenie występują na ogół w dwóch odmianach: kulistej, oraz wejściowe. Kuliste są podstawową formą, używaną do budowy ciał androidów takich jak Atlas. Wejściowe są eliptyczne, używane w wieżyczkach lub androidach takich jak P-Body.

Każdy unikalny rdzeń jest albo zintegrowany z ciałem robota, lub pozostaje w samodzielnej formie (Te rdzenie są zwykle podłączone do szyn zarządzania) w systemie wspomagania komputerowego Centrum Wzbogacania, jak Wieżyczki, Atlas lub P-Body.

Rdzenie są bardzo ważne w finalnych częściach zarówno Portala jak i Kampanii Portala 2.

Czynności

Opracowana przez techników Aperture Science GLaDOS jest najwcześniejszym znanym rdzeniem zaprojektowanym do nadzorowania Centrum Wzbogacania. Kolejne konstruowane rdzenie miały na celu przeciwdziałanie psychotycznym zachowaniom GlaDOS (takim jak wypuszczanie neurotoksyn do różnych części placówki) przez integrowanie z jej świadomością i zmianą osobowości.

Rdzenie te występują w kulistej formie i są prościej zaprojektowane. Kontrastuje to z designem androidów z Centrum Wzbogacania, takich jak Atlas (Rdzeń wejściowy), Wieżyczki (Rdzenie wejściowe) i P-body (także Rdzeń wejściowy).

Przed wydarzeniami z Portala, okazało się, że niektóre z niewykorzystanych (wyłączonych) rdzeni zostawały automatycznie uruchamiane, by utrzymać Centrum Wzbogacania. W ekstremalnych warunkach/po długim czasie te rdzenie nie były w stanie pracować, więc nie udało im się tego zrobić. Niektóre rdzenie są uszkodzone. (Powód nie jest znany)


Rdzenie osobowości

Według nazwy wszystkie rdzenie mają własne osobowości i zachowania, które mogą być włączone do Rdzenia Centralnego. Większość rdzeni jest niepotrzebna/wyłączona. Są one jednak ponownie uruchamiane po zniszczeniu GlaDOS w Portalu.

Podczas konfliktu z GlaDOS w Portalu, gdy Chell wyrzuciła jej rdzenie osobowości do pieca, GlaDOS nie tylko odczuła ból, lecz straciła także wiele z cech jej osobowości. Były to jej wartości moralne, w wyniku utracenia których chciała jeszcze bardziej zabić Chell.

Rdzeń Centralny

Osobny artykuł: GlaDOS
GLaDOS

Rdzeń Centralny jest najważniejszym rdzeniem w Centrum Wzbogacania, umiejscowionym w wielkim robotycznym ciele w Centralnej Izbie Kontroli.

Rdzeń Centralny ma uprawnienia do kontrolowania całego Centrum Wzbogacania, kamer, pomieszczeń testowych i magazynów, oraz lini produkcyjnej Wieżyczek.

Podczas wydarzeń z Portala 2 okazuje się, że każdy rdzeń może stać się centralnym. Jest to funkcja Aperture Science skonstruowana, by umożliwić wymianę Rdzenia Centralnego, jeśli zostanie uszkodzony. Jeśli nie zgodzi się on na zmianę, asystent musi wcisnąć Przycisk Rozwiązywania Sytuacji Patowych.

GlaDOS została skonstruowana do pełnienia tylko funkcji centralnego rdzenia, dlatego nie ma formy kulistej jak Rdzenie Osobowości.

Rdzeń Moralności

Rdzeń Moralności

Rdzeń Moralności jest jednym z najważniejszych rdzeni dołączonych do GLaDOS w Portalu. Rdzeń ten posiada fioletowe "oko" i dwie kropki po obu jego stronach. Został on zainstalowany trochę przed wybudzeniem Chell, aby uniemożliwić jej wypełnienie centrum neurotoksyną.

Był też rdzeniem, który trzymał bronie GLaDOS pod kontrolą, gdy został spalony nie mogła wyłączyć Wieżyczki rakietowej.

Rdzeń Moralności był pierwszym spalonym przez Chell, przez co GLaDOS straciła poczucie moralności i zaczęła napełniać pomieszczenie neurotoksyną. Inaczej niż inne rdzenie, Rdzeń Moralności nie potrafi mówić. Likwidacja rdzenia znajduje odzwierciedlenie w apatii postawy GLaDOS, absolutnie lekceważy życie, lecz odzyskuje wszystkie te odczucia oraz reakcje, gdy odnajduje jej genetyczną formę życia, Caroline

Rdzeń Ciekawości

Rdzeń Ciekawości
Hej, spójrz na to! Nie, na co innego.
Rdzeń Ciekawości

Drugi rdzeń podłączony do GLaDOS. Jest rdzeniem z pomarańczowym "okiem" i dwiema kropkami po jego prawej stronie. Stale zadaje pytania na temat otoczenia.

Rdzeń Inteligencji

Rdzeń Ciasta
Osobny artykuł: Rdzeń Inteligencji
Ryba w kształcie lotnego związku organicznego i osad w kształcie osadu.
Rdzeń Ciasta

Trzeci rdzeń GLaDOS, ma niebieskie "oko" z 6 kropkami, po 3 po każdej jego stronie. Dyktuje przepisy na raczej dziwny rodzaj ciasta, które ukazuje się podczas napisów końcowych Portala. GLaDOS nie wspomina o cieście w drugiej części gry, ponieważ został on wcześniej zniszczony.

Rdzeń Wściekłości

Rdzeń Dzikości
Osobny artykuł: Rdzeń Wściekłości
*Snarl* *Snarl* *Growl*
Rdzeń Dzikości

Ostatni rdzeń podłączony do GLaDOS to Rdzeń Dzikości. Posiada on czerwone "oko" z czterema kropkami po jego prawej stronie. Jest też znany jako Rdzeń Wściekłości. Zamiast mówić warczy i sapie. (Te dźwięki zostały użyte w innej grze Valve "Left 4 Dead") Po usunięciu tego rdzenia GLaDOS eksploduje. W Portalu 2 GLaDOS mówi bardzo łagodnie i nie okazuje gniewu ze względu na jego stratę.

Wheatley

Osobny artykuł: Wheatley
Wheatley
Minutę temu. Mniej niż minutę temu mogłaś rozwiązywać proste testy... A teraz masz poważny problem!
Wheatley

Finalny przeciwnik w kampanii jednoosobowej Portala 2 , Wheatley, znany także jako Rdzeń Tłumienia Inteligencji, jest ukazany jako nieudolny, gadatliwy, oraz zdesperowany rdzeń gdy rzeczy dzieją się nie po jego myśli. Jest on pierwszym bohaterem, którego spotyka Chell oraz jest jednym z wielu rdzeni ukazanych na końcu Portala.

Nie długo trwało, zanim GLaDOS ujawniła, że został on skonstruowany by stłumić jej niebezpieczne zachowania, zalewając ją błędnymi sugestiami dla odwrócenia uwagi. Sądzono, że powstrzyma on GLaDOS od zabijania naukowców podczas aktywacji oraz poprawi działanie zakładu. GLaDOS uważa, że jest on "Stworzonym przez najtęższe umysły tego świata, największym idiotą, jaki kiedykolwiek żył".

Rdzeń Paranoi

Rdzeń Paranoi
Jeśli wstaniesz o północy, wyglądaj na zewnątrz nieoznakowanego białego vana. To najprawdopodobniej przeobrażenie statku kosmitów.
Rdzeń Paranoi

Rdzeń Paranoi jest hojną ofertą GLaDOS w grze "Poker Night 2". Mówi szybko i nerwowo.

Uszkodzone Rdzenie

Ze względu na trudności techniczne rdzeń może zostać uznany za uszkodzony i przeznaczony do spalenia. Jeśli uszkodzony rdzeń jest zarazem Rdzeniem Centralnym, w gnieździe musi znaleźć się rdzeń substytut, by zainicjować zamianę. Gdy rdzeń zostanie znaleziony, oba muszą zgodzić się na transfer. Jeśli tak się nie stanie asystent musi nacisnąć Przycisk Rozwiązywania Sytuacji Patowych, który wymusi ten proces. W Portalu 2, GLaDOS/PotatOS przywołuje do Chell trzy uszkodzone rdzenie, by podpiąć je do Wheatleya i uczynić jego uszkodzonym.

Głosy wszystkich trzech uszkodzonych rdzeni nagrywał Nolan North.

Rdzeń Kosmosu

Osobny artykuł: Rdzeń Kosmosu
Space Sphere
KOOOOOOSMOOOOOOOS!!!
Rdzeń Kosmosu

Rdzeń Kosmosu jest jednym z trzech aktywnych uszkodzonych rdzeni. Mówi szybko, oraz posiada niezdrową obsesję na punkcie kosmosu. Jego kluczową cechą osobowości jest wielka chęć do wyruszenia w kosmos. Spełnia swoje marzenia, gdy Chell przez przypadek wysyła wszystkie rdzenie na księżyc, z którego skał wytwarzano żel umożliwiający stawianie portali. W "The Final Hours' zostaje wyjawiona inspiracja Valve do stworzenia Rdzenia Kosmosu. Otóż w Oregon Coast Aquarium można było zobaczyć bardzo szybką złotą rybkę, która lubiła wyskakiwać na zewnątrz akwarium, jak Rdzeń Kosmosu.

Rdzeń Przygody

Osobny artykuł: Rdzeń Przygody
Rick, the Adventure Sphere
Czy masz pistolet? 'Bo naprawdę powinienem mieć pistolet. Czym jest ta rzecz, która trzymasz?
Rdzeń Przygody

Drugi uszkodzony rdzeń, Rdzeń przygody (albo jak sam siebie nazywa, Rick) mówi jak stereotypowy żołnierz. Widząc Chell, zaczyna ją komplementować i przekonywać by "panienka wzięła przerwę" gdy on zajmie się Wheatleyem. Bardziej spostrzegawczy mogą zobaczyć, że Rick przelatuje tuż obok Wheatleya, gdy Chell rzuca portal na księżyc.

Rdzeń Faktów

Osobny artykuł: Rdzeń Faktów
Fact Sphere
W 1948 roku, na prośbę umierającego chłopca legendy baseballa, Babe Ruth zjadł siedemdziesiąt pięć hot-dogów i umarł z zatrucia hot-dogowego.
Rdzeń Faktów

Rdzeń Faktów jest trzecim z uszkodzonych rdzeni. Stale mówi losowe, pokręcone i nie do końca prawdziwe "fakty" dotyczące historii, są to też informacje na temat jego niesamowitości i przystojności.

Ciekawostki

  • Model Bomby w Portalu nazywa się "personality_sphere"angry" (Wściekły rdzeń osobowości) sugerując, że pojawi się w sequelu
  • Model Bomby posiada także różne animacje Rdzeni Osobowości, które można zobaczyć w Model Viewerze w Authoring Tools. Są to animacje nieruchome, animacja testowa, gdzie rdzeń rozgląda się na boki i animacja wściekłości gdzie drga gwałtownie.

Galeria