GLaDOS

From the Portal Wiki
Jump to navigation Jump to search
GLaDOS v Portalu 2
Dobře. Podívejte. Obě jsme řekly spoustu věcí, kterých budete litovat. Ale myslím, že se přes naše rozdíly můžeme přenést. Kvůli vědě. Ty zrůdo.
GLaDOS

GLaDOS, celým jménem Genetic Lifeform and Disk Operating System, je počítačový systém navržený na provoz a dohled nad laboratořemi Aperture a také jako průvodce v Aperture Science počítačem řízeném Výzkumném (nebo také Zušlechťovacím) centru. Je schopná posunovat a jinak manipulovat se zařízením a komorami budovy, což jí umožňuje neustále měnit vzhled a vytvářet nové testovací prostory.

GLaDOS je hlavní zápornou postavou prvního Portalu a první poloviny a konce singleplayerové kampaně v Portalu 2. V obou hrách GLaDOS neustále testuje fyzickou výdrž Chell za pomocí často smrtelných testů, kterými se ji 'pod rouškou vědy' snaží zabít, a také její psychickou stabilitu, kdy musí Chell snášet nekonečné přívaly pesimistických vět a oplakávání. Jak příběh postupuje dál, GLaDOS i hráč se setkávají s chloubou a zkázou Cave Johnsona a s historií Aperture Science; při prostupování starým testovacím zařízením se dozvídají stále více o neustálé touze Cava najít nové testovací subjekty až do své smrti. Během jeho posledních dnů vychází najevo, že GLaDOS je možná ve skutečnosti Caroline, Johnsonova pravá ruka. Byl to pokus o sloučení člověka a stroje a také o vyléčení Cavovy "měsíční nemoci". Na konci Portalu 2 vás konečně přestane chtít zabít a pošle vás na povrch.

Ke hře existuje spousta modifikací, zde vypíšeme ty nejvíce známé:
•Aperture Tag
•Portal Stories: Mel


GLaDOS ve hře namluvila Ellen McLain.

Galerie

Zajímavosti

Zhlédněte také