Portal 2

From the Portal Wiki
Jump to navigation Jump to search


Wiesz, wcale nie uciekłaś.
GLaDOS
Portal 2
Portal2cover.jpg

Podstawowe informacje
Deweloper:

Valve

Wydawca:
 • Valve Corporation
Dystrybutor:
 • Electronic Arts
 • Steam
Silnik:

Source Engine

Data wydania:
 • Windows, PS3, X360
  • Ameryka Płn.: 19 kwietnia 2011
  • Europa, Australia: 21 kwietnia 2011 roku
 • Steam
  • 19 kwietnia 2011
Tryby:

Gra jednoosobowa, tryb kooperacji

Gatunek

Pierwszoosobowa gra logiczna

Oznaczenia:
 • ESRB: E10+
 • OFLC: PG
 • PEGI: 12
Wymagania:
 • Windows
  • Windows XP lub późniejszy
  • Procesor: Intel Pentium 4 3.0 GHz lub Dual Core 2.0 GHz
  • 1 GB RAM (Windows XP, Windows 7), 2 GB (Windows Vista)
  • 7.6 GB miejsca na dysku
  • Karta graficzna: kompatybilna z DirectX 9, 128 MB RAM
  • Karta dźwiękowa: kompatybilna z DirectX 9.0c
 • Mac OS X
  • Mac OS X v10.6.7 lub późniejszy
  • Procesor: Intel Core Duo 2.0 GHz
  • 2 GB RAM
  • 7.6 GB miejsca na dysku
  • Karta graficzna: ATI Radeon HD 2400 / NVIDIA GeForce 8600M / Intel HD Graphics 3000 lub lepsza

Portal 2 to sequel gry Portal, wyprodukowany przez Valve. Zawiera kampanię dla jednego gracza, dziejącą się po wydarzeniach z pierwszej gry, a także nowy tryb gry kooperacyjnej, zawierający dodatkowe pomieszczenia testowe zaprojektowane specjalnie dla dwóch graczy. Portal 2 został wydany 19 kwietnia 2011 roku na platformie Steam. Wersja pudełkowa w Ameryce Północnej ukazała się tego samego dnia, a w Europie i Australii – 21 kwietnia 2011 roku.

Fabuła

Osobny artykuł: Historia

Akcja Portala 2 ma miejsce nieokreślony czas po wydarzeniach z oryginalnej gry, w których to Chell zniszczyła sztuczną inteligencję – - GLaDOS i znalazła się poza obiektem, aby potem zostać ściągnięta z powrotem i umieszczona w komorze relaksacyjnej na nieokreślony czas.

Po upływie znacznej ilości czasu, Wheatley, rdzeń osobowości, który pomagał w utrzymaniu Aperture Science w czasie nieobecności GLaDOS pojawia się w komorze Chell. Chcąc uciec z rozpadającego się obiektu, Wheatley i Chell zaczynają poszukiwanie wyjścia. Po krótkim rozstaniu z Wheatleyem i pokonaniu serii testów znanych z Portala, przechodzi przez pokój zniszczonej GLaDOS, a następnie znajdują pomieszczenie z przełącznikami, gdzie przez przypadek włączają z powrotem GLaDOS, która przejmuje z powrotem kontrolę nad ośrodkiem. Komputer chwyta Chell i wrzuca ją do szybu spalarni, gdzie ma znaleźć urządzenie portalowe, a następnie prowadzi do kolejnych pomieszczeń testowych, które bohaterka ma rozwiązywać aż do śmierci.

W międzyczasie Wheatley próbuje znaleźć sposób na ucieczkę przed GLaDOS. Z pomocą Chell, wyłącza linię produkcji wieżyczek i neurotoksyny. Razem wchodzą do odbudowanego pomieszczenia GLaDOS, gdzie system wykrywa inny rdzeń i zaczyna proces zamiany rdzeni, który GLaDOS próbuje zatrzymać. Ujawnia się przycisk do rozwiązywania sytuacji patowych, który bohaterka wciska i w ten sposób oddaje Wheatleyowi kontrolę nad obiektem, który w podziwie swoich nowych umiejętności, zdradza Chell, zamienia GLaDOS w baterię z ziemniaka i uderza w windę, w której się znajdują, powodując ich upadek i odkrycie starych pomieszczeń Aperture.

GLaDOS, w formie ziemniaka, informuje Chell, że Wheatley został zaprojektowany do podejmowania kompletnie bezsensownych decyzji w celu zmniejszenia jej inteligencji i złagodzenia jej morderczych tendencji. Mówi też, że jego niestabilność spowoduje zniszczenie Aperture, zabijając wszystkich i wszystko, co znajduje się w obiekcie. Zanim Chell może zdecydować, czy pomóc jej, czy nie, GLaDOS jest porwana przez ptaka, a Chell poszukuje drogi powrotnej do górnej części obiektu.

Po drodze, odkrywa pozostałości Aperture Science z lat 50. XX wieku i odsłuchuje wiadomości nagranych przez zmarłego założyciela Aperture Science, Cave'a Johnsona. Rozwiązuje serię testów, często musząc przedostawać się między nimi w nietypowe sposoby w związku ze zniszczeniem tej części obiektu. Dowiaduje się też o istnieniu sekretarki i asystenta Johnsona, Caroline. Chell znajduje GLaDOS w gnieździe, a następnie po jej namowach bierze ją ze sobą, aby przywrócić ją do swojego ciała i powstrzymać Wheatleya przed zniszczeniem obiektu.

W czasie, gdy Chell kontynuuje wędrówkę przez pomieszczenia testowe z lat 70. i 80., GLaDOS staje się ciekawska na temat Caroline i Cave'a, którego słyszy w nagraniach. Uświadamia sobie coś, czego nie ujawnia Chell, a następnie razem idą w stronę nowszej części. Aby dostać się na górę, Chell musi włączyć stacje pomp Alfa, Beta i Gamma, które dostarczają żel repulsyjny, propulsyjny i konwersyjny do górnych części. Żele: repulsyjny i propulsyjny, to próby Aperture na stworzenie suplementu diety, gdzie żel konwersyjny, wytwarzany ze zmiażdżonych skał księżycowych, którymi zatruł się Cave Johnson, jest używany jako idealna powierzchnia dla portali. Po długiej wędrówce bohaterowie wracają do górnej części obiektu.

Wheatley, znajdujący się w ciele GLaDOS zmusza Chell do rozwiązywania serii testów, które mają zaspokoić jego żądzę testowania. Na początku pomieszczenia są dość łatwe, ponieważ Wheatley nie jest zbyt dobry w ich budowaniu, ale w końcu prowadzą do testów zgromadzonych przez GLaDOS. Chell przechodzi także przez tamte pomieszczenia, i po raz kolejny wymyka się Wheatleyowi do wnętrza ośrodka. Dochodzi do komory Wheatleya, o której mówi on, że została zaprojektowana tak, żeby Chell nie mogła go zniszczyć. Bohaterka powoduje, że Wheatley niszczy rurę z żelem konwersyjnym, pozwalając na umieszczanie portali w pokoju. Z pomocą GLaDOS Chell przyłącza zepsute rdzenie osobowości do Wheatleya.

Gdy rdzenie są wreszcie przyłączone do niego, zaczyna się kolejna procedura zamiany rdzeni. Wheatley ustawił jednak bombę przy przycisku rozwiązywania sytuacji patowych, wysyłając Chell z powrotem do komory, z pojedynczym portalem pod Wheatleyem. Żyjąc, pomimo eksplozji, Chell sięga po urządzenie portalowe i pamiętając, że pył księżycowy jest idealną powierzchnią na portal, strzela drugim portalem w księżyc, powodując, że rdzeń kosmiczny, Chell i Wheatley, ciągle podłączony, wylatują w kosmos. GLaDOS szybko przejmuje kontrolę nad swoim ciałem, odcina Wheatleya i wciąga Chell z powrotem. Mówi jej, że nie ma już zamiaru jej zabijać, i chce, aby opuściła ona obiekt. Chell wchodzi do windy prowadzącej na powierzchnię, widząc chór wieżyczek śpiewających operę, i wychodzi w pole zboża. Kilka sekund później, zniszczona kostka towarzysząca ląduje na ziemi tuż obok niej.

Wheatley, znajdujący się teraz w kosmosie, żałuje swoich czynów i mówi, że powinien był pomóc Chell w ucieczce.

Gra kończy się piosenką śpiewaną przez GLaDOS "Want You Gone", napisaną przez Jonathana Coultona mówi, że mimo, że Caroline została usunięta z pamięci GLaDOS, wciąż w niej istnieje, i że usunięcie Chell z jej pamięci sprawi, że poczuje się lepiej.

Rozwój

Wydanie

ARG

Zobacz też: Portal 2 ARG

The Potato Sack

Wcześniejsze wydanie

Po wydaniu

Historia aktualizacju

Zobacz też: Łatki

DLC

Sixense

Osobny artykuł: Sixense MotionPack DLC

Portal 2 Sixense MotionPack DLC to DLC do Portala 2 dostępny dla właścicieli kontrolera Razer Hydra.(Zakup w sklepie Steam). DLC zawiera poziomy i mechanikę gry które korzystają z możliwości detekcji ruchu tego kontrolera.

Summer DLC (Nie wydany)

W lecie 2011 roku ma się ukazać kolejny, darmowy DLC do Portala 2[1]. DLC ten ma dodać tryb wyzwań dla jednego gracza i [1], tabelę wyników[1] oraz nowy tor testów co-op[2].

Portal 2 w szkołach

Podczas wykładu Gabe'a Newella na festiwalu Games For Change festival, Newell wspomniał, że Valve rozpoczęło pracę ze szkołami nad programami nauczania opartymi na Portalu 2.[3]

Ciekawostki

 • Strzelenie portalu w księżyc jako zakończenie gry było oryginalnie easter-eggiem, który powodował, że gracz został wessany z komory testów i ponosił śmierć. Było to alternatywne zakończenie gry.[4]

Zobacz też


References